Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Nadleśnictwo prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Oferta Edukacyjna oraz Zasady Postępowania na zajęciach przyrodniczych w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne:

W oparciu o Zarządzenie Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 maja 2003 r. w sprawie wytycznych prowadzenia edukacji leśnej społeczeństwa, na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne prowadzona jest edukacja leśna społeczeństwa, której celem jest promocja wielofunkcyjnej, trwale zrównoważonej gospodarki leśnej oraz upowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym.

Zajęcia edukacyjne prowadzone są:

1. w siedzibie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne – sala konferencyjna,

2. na terenie szkółki leśnej w Orelcu, 

3. w Zielonej Klasie - przy ścieżce dydaktycznej "Na stokach Żukowa"

Zajęcia prowadzone są nieodpłatnie.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z pracownikiem prowadzącym edukację – Panią Wiolettą Flis - kontakt: - tel. (13) 461 10 31, wew. 440, tel. kom. 693 600 192, e-mail:wioletta.flis@krosno.lasy.gov.pl

 

Prosimy o zapoznanie się z „Zasadami postępowania na zajęciach edukacyjnych prowadzonych na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne":

1. Termin przeprowadzenia zajęć edukacyjnych należy uzgadniać każdorazowo z pracownikiem prowadzącym edukację w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne, podając:

· nazwę placówki oświatowej / innej instytucji,

· imię i nazwisko opiekuna grupy

· ilość uczestników

· wiek uczestników

· temat i miejsce zajęć

· termin przeprowadzenia zajęć (dzień, godzina)

2. W celu zorganizowania dobrej współpracy oraz zachowania wszystkim bezpieczeństwa na zajęciach edukacyjnych należy zapoznać się i zastosować do warunków zawartych w załączonych dokumentach: POROZUMIENIE i OŚWIADCZENIE.

3. Przed rozpoczęciem zajęć omówione zostaną z uczestnikami zasady zachowania się w lesie oraz przekazane będą informacje o potencjalnych zagrożeniach.

4. Uczestnicy zajęć edukacyjnych mogą korzystać z poczęstunku zorganizowanym we własnym zakresie. W takim przypadku Nadleśnictwo nie bierze odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne uczestników.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Ochrona lasu to gałąź gospodarki leśnej zajmująca się zwalczaniem szkodliwych owadów, zabezpieczaniem upraw leśnych przed zwierzyną, ochroną przeciwpożarową itp.

Ochrona lasu to szerokie pojęcie obejmujące pełen wachlarz elementów składowych ekosystemu leśnego. Ten skomplikowany system narażony jest na szereg czynników, które podzielono na abiotyczne (zagrożenia ze strony przyrody nieożywionej tj. wiatr, okiść, mróz, susze), biotyczne (zagrożenia powodowane przez zwierzęta, owady, grzyby) oraz czynniki antropogeniczne, których przyczyną jest bezpośrednio człowiek.

Stan zdrowotny drzewostanów nadleśnictwa jest zróżnicowany, ale ogólnie dobry. Także stan sanitarny oceniany jest jako dobry.

Zagrożenia abiotyczne
Powtarzające się chronicznie szkody od wiatru (złomy, wywroty) i śniegu (okiść) występują z reguły w formie rozproszonej, mają charakter pojedynczy, co najwyżej grupowy. Obniżona podatność starszych drzewostanów na szkody od wiatru i śniegu związana jest z występowaniem raków na strzałach (jodła), zgnilizn odziomkowych i wewnętrznych strzał i kłód wywołanych obecnością hub pniowych (buk, jodła).

Przymrozki najbardziej zagrażają produkcji szkółkarskiej i sztucznie zakładanym uprawom. Późne przymrozki bywają przyczyną uszkodzeń aparatu asymilacyjnego drzewostanów liściastych, szczególnie bukowych, rosnących w dolinach i obniżeniach terenowych. Silne mrozy powodują liczne pęknięcia i listwy mrozowe w drzewostanach liściastych, trwale obniżając wartość surowca drzewnego.

Dłuższe okresy suszy i związane z nimi obniżenie poziomu wód gruntowych mają lokalnie niekorzystny wpływ na fizjologiczne procesy gospodarki wodnej drzew, prowadząc do okresowego osłabienia drzewostanów, np. bukowych, olszowych.  

Zagrożenia biotyczne
Zasadniczym problemem ochronnym nadleśnictwa Ustrzyki Dolne są szkody wyrządzane w odnowieniach podokapowych (uprawy i młodniki) przez zwierzynę płową (jeleń, sarna). Z danych inwentaryzacyjnych wynika, że przeważają szkody gospodarczo znośne (do 20%), a istotne (powyżej 20%) stanowią około 5% odnowień podokapowych (zostały zakwalifikowane do podszytu). Największa koncentracja szkód uwidacznia się w leśnictwach: Serednica, Rabe, Zawadka, Stefkowa, Ustianowa, Bandrów. Szkody te występują głównie w uprawach podokapowych, gdzie następuje zgryzanie i wydeptywanie sadzonek, a w młodnikach oraz w drzewostanach jodłowych i świerkowych - spałowanie.

Grzyby korzeniowe (opieńkowa zgnilizna korzeni, korzeniowiec wieloletni), występują w rozproszeniu – głównie w drzewostanach na gruntach porolnych (sosna, świerk) oraz w drzewostanach bukowych i jodłowych starszych klas wieku i niektórych drzewostanach olszy szarej. Lokalne znaczenie ma występowanie hub pniowych (jodła, buk) oraz raka jodły, które wpływają istotnie na upodatnienie fragmentów drzewostanów na niekorzystne oddziaływanie czynników abiotycznych (złomy). Jawor lokalnie podatny jest na infekcje gruzełka cynobrowego. Nie ustąpiła choroba polegająca na zamieraniu jesionu.

Na terenie nadleśnictwa zagrożenie ze strony szkodników pierwotnych jest znikome. Zagrożenie od szkodników wtórnych sosny (cetyńce, smolik) jest niewielkie, jedynie przy większych szkodach od wiatru i śniegu lokalnie może wzrastać. Większe zagrożenie mogą stanowić szkodniki wtórne świerka (zespół kornika drukarza, rytownik pospolity) oraz szkodniki wtórne jesionu (jesionowiec pstry, jesionowiec rdzawy). Drzewostany na gruntach porolnych (10062,63 ha) stanowią 43,0% powierzchni leśnej zalesionej. Znaczny udział tych drzewostanów ma wpływ na obniżenie stanu zdrowotnego i sanitarnego lasu.