Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne koordynuje działania z zakresu gospodarki łowieckiej na powierzchni 45 191 ha w oparciu o wieloletnie łowieckie plany hodowlane.

Stan zwierzyny na obszarze nadleśnictwa Ustrzyki Dolne na dzień 10.03.2014r. (wg corocznej inwentaryzacji) przedstawia się następująco:

Zwierzyna łowna
Gatunek Liczba [szt]
Jeleń 645
Sarna 918
Dzik 115
Lis 200
Jenot 16
Borsuk 71
Kuna 171
Zając 166
Tchórz 121
Jarząbek 218
Kuropatwa 30
Kaczka krzyżówka 345
Gołąb grzywacz 198
Słonka 227
Zwierzęta chronione
Gatunek Liczba [szt]
Wilk 45
Ryś 28
Żbik 14
Bóbr 366
Wydra 49
Niedźwiedź 18

Autor:

Wioletta Flis


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Uwaga na niedźwiedzie

Uwaga na niedźwiedzie

Nadleśniczy nadleśnictwa Ustrzyki Dolne Maciej Szpiech wysłał do gmin pismo, w którym prosi burmistrza Ustrzyk Dolnych i wójtów o poinformowanie mieszkańców o tym by zachowali ostrożność idąc do lasu - na terenie nadleśnictwa występuje bowiem zagrożenie atakiem niedźwiedzi.

Apel został wysłany do wszystkich gmin leżacych na terenie nadleśnictwa. Nadleśniczy w pismach wskazuje szczegółowo miejsca w których można spotkać niedźwiedzie. Na terenie gminy Ustrzyki Dolne jest to masyw Kamiennej Laworty oraz przy źródłach Strwiąża, na terenie gminy Czarna jest to pasmo Żukowa oraz okolice miejscowości Paniszczów i Wola Sokołowa, a na terenie gminy Olszanica masyw Kamienna Laworta oraz przyległy Ostry Dział i Magura.

Nie chodzi nam o to by ludzi straszyć, ale uświadomić ich, że niedźwiedź to jednak niebezpieczne zwierze – wyjaśnia swój apel nadleśniczyIstnieje jednak realne ryzyko spotkania go również w innych kompleksach leśnych nadleśnictwa. Dotyczy to szczególnie miejsc obfitujących teraz w owoce leśne lub występujące gęste młodniki iglaste i zarośla, gdzie niedźwiedzie mogą odpoczywać podczas dnia. Mają one dobrze rozwinięty zmysł węchu i słuchu i na ogół unikają one spotkania z człowiekiem, lecz zaskoczone jego obecnością, mogą być bardzo niebezpieczne, a szczególnie agresywne mogą być matki z młodymi – czytamy w liście skierowanym do włodarzy gmin.

Zaczął się sezon grzybowy, w okolicach Ustrzyk jest też sporo spacerowiczów, a niektóre niedźwiedzie co raz mniej się boją ludzi. Stąd nasz apel i podanie dokładnych miejsc gdzie można spotkać te osobniki.

Nadleśniczy apeluje też, by chodząc po lesie być czujnym i trzymać się wyznaczonych ścieżek i szlaków. Mieszkańcy powinni też pamiętać, że niedźwiedzie żerują w nocy i poruszać się po zmroku należy tylko wtedy kiedy jest to absolutnie konieczne.

Źródło: http://www.bieszczadzka24.pl/aktualnosci/uwaga-na-niedzwiedzie/2642

Autor tekstu: paba