Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla Lasu

Hodowla lasu obejmuje całość prac związanych z odnawianiem i pielęgnowaniem lasu.

1. Pierwszymi etapami są selekcja i nasiennictwo, których zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości najlepszych jakościowo nasion.

2. Drugim – szkółkarstwo, które ma za zadanie wyprodukowanie materiału sadzeniowego najlepszej jakości.

3. Trzecim etapem jest założenie upraw w ramach odnowień i zalesień oraz pielęgnacja lasu.

 

Hodowla selekcyjna drzew leśnych w nadleśnictwie prowadzona jest w następujących obiektach bazy nasiennej:

Wyszczególnienie

Gospodarcze Drzewostanystany Nasienne

DM

ZN

Uprawy pochodne

Gatunek

JD

BK

MD

SO

Inne L.

JD

BK

*

ŚW

JD

BK

 

195

158

3

8

13

14

5

4

50

60

27

*  źródła nasion ( jawora, sosny czarnej, daglezji  oraz lipy drobnolistnej)

 

Uprawy pochodne:

Nr bloku

Gatunek

Pow. bloku [ha]

Lokalizacja

TSL

GTD

Udział gatunku głównego [%]

1

JD

15,65

03-2-11-235b

LWYŻŚW

BK JD

8 JD

5,47

03-2-11-234f

LWYŻŚW

BK

3 JD

2

JD

15,47

03-1-08-314c

LGŚW

BK JD

7 JD

3

JD

17,80

03-2-15-139b

LGŚW

BK JD

10 JD

6,00

03-2-15-149b

LGŚW

BK JD

6 JD

1

BK

26,77

03-1-06-269b

LGŚW

BK

9 BK

1

ŚW

10,22

03-2-12-241a

LGŚW

JD BK

6 ŚW

9,87

03-2-12-241b

LGŚW

JD BK

6 ŚW

29,91

03-2-14-61Bb

LGŚW

ŚW BK

8 ŚW

LMP – leśny materiał podstawowy; LMR – leśny materiał rozmnożeniowy

 

Nadleśnictwo usytuowane jest w obszarze dwóch regionów pochodzenia 804 i 806.

 

Szkółkarstwo leśne:

Rodzaje szkółek :

Lp.

Leśnictwo

Rodzaj szkółki*

Nazwa zwyczajowa

Pow. produkcyjna (ar)

1

Orelec

polowa

Szkółka nr. 40

415

2

Orelec

tunel (inspekty)

Szkółka nr. 30

32,5

3

Orelec

kontenerowax

Szkółka nr. 22

1,2

 

 

* - polowa, tunel, kontener

Nadleśnictwo w pełni zaspakaja własne zapotrzebowanie na sadzonki oraz produkuje sadzonki do zalesień w programach PROW oraz dla innych nadleśnictw.

 

Zakładanie upraw w ramach odnowień i zalesień:

Rozmiar prac hodowlanych  w nadleśnictwie w latach 2009-2018 kształtuje się następująco:

 

Wyszczególnienie

 

Ogółem

(ha)

Zalesienia i odnowienia otwarte

11,73

Odnowienia II piętra

56,95

Odnowienia luk

17,87

Odnowienia po RB złożonych

1599,21

R-m odnowienia i zalesienia

1685,76

Poprawki

4,05

Pielęgnowanie lasu(gleby,uprawy,młodników)

4880,26

 

Plan urządzania lasu zakłada średnioroczny rozmiar odnowień w wysokości 169 ha.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ochrona lasu

Ochrona lasu

Ochrona lasu to gałąź gospodarki leśnej zajmująca się zwalczaniem szkodliwych owadów, zabezpieczaniem upraw leśnych przed zwierzyną, ochroną przeciwpożarową itp.

Ochrona lasu to szerokie pojęcie obejmujące pełen wachlarz elementów składowych ekosystemu leśnego. Ten skomplikowany system narażony jest na szereg czynników, które podzielono na abiotyczne (zagrożenia ze strony przyrody nieożywionej tj. wiatr, okiść, mróz, susze), biotyczne (zagrożenia powodowane przez zwierzęta, owady, grzyby) oraz czynniki antropogeniczne, których przyczyną jest bezpośrednio człowiek.

Stan zdrowotny drzewostanów nadleśnictwa jest zróżnicowany, ale ogólnie dobry. Także stan sanitarny oceniany jest jako dobry.

Zagrożenia abiotyczne
Powtarzające się chronicznie szkody od wiatru (złomy, wywroty) i śniegu (okiść) występują z reguły w formie rozproszonej, mają charakter pojedynczy, co najwyżej grupowy. Obniżona podatność starszych drzewostanów na szkody od wiatru i śniegu związana jest z występowaniem raków na strzałach (jodła), zgnilizn odziomkowych i wewnętrznych strzał i kłód wywołanych obecnością hub pniowych (buk, jodła).

Przymrozki najbardziej zagrażają produkcji szkółkarskiej i sztucznie zakładanym uprawom. Późne przymrozki bywają przyczyną uszkodzeń aparatu asymilacyjnego drzewostanów liściastych, szczególnie bukowych, rosnących w dolinach i obniżeniach terenowych. Silne mrozy powodują liczne pęknięcia i listwy mrozowe w drzewostanach liściastych, trwale obniżając wartość surowca drzewnego.

Dłuższe okresy suszy i związane z nimi obniżenie poziomu wód gruntowych mają lokalnie niekorzystny wpływ na fizjologiczne procesy gospodarki wodnej drzew, prowadząc do okresowego osłabienia drzewostanów, np. bukowych, olszowych.  

Zagrożenia biotyczne
Zasadniczym problemem ochronnym nadleśnictwa Ustrzyki Dolne są szkody wyrządzane w odnowieniach podokapowych (uprawy i młodniki) przez zwierzynę płową (jeleń, sarna). Z danych inwentaryzacyjnych wynika, że przeważają szkody gospodarczo znośne (do 20%), a istotne (powyżej 20%) stanowią około 5% odnowień podokapowych (zostały zakwalifikowane do podszytu). Największa koncentracja szkód uwidacznia się w leśnictwach: Serednica, Rabe, Zawadka, Stefkowa, Ustianowa, Bandrów. Szkody te występują głównie w uprawach podokapowych, gdzie następuje zgryzanie i wydeptywanie sadzonek, a w młodnikach oraz w drzewostanach jodłowych i świerkowych - spałowanie.

Grzyby korzeniowe (opieńkowa zgnilizna korzeni, korzeniowiec wieloletni), występują w rozproszeniu – głównie w drzewostanach na gruntach porolnych (sosna, świerk) oraz w drzewostanach bukowych i jodłowych starszych klas wieku i niektórych drzewostanach olszy szarej. Lokalne znaczenie ma występowanie hub pniowych (jodła, buk) oraz raka jodły, które wpływają istotnie na upodatnienie fragmentów drzewostanów na niekorzystne oddziaływanie czynników abiotycznych (złomy). Jawor lokalnie podatny jest na infekcje gruzełka cynobrowego. Nie ustąpiła choroba polegająca na zamieraniu jesionu.

Na terenie nadleśnictwa zagrożenie ze strony szkodników pierwotnych jest znikome. Zagrożenie od szkodników wtórnych sosny (cetyńce, smolik) jest niewielkie, jedynie przy większych szkodach od wiatru i śniegu lokalnie może wzrastać. Większe zagrożenie mogą stanowić szkodniki wtórne świerka (zespół kornika drukarza, rytownik pospolity) oraz szkodniki wtórne jesionu (jesionowiec pstry, jesionowiec rdzawy). Drzewostany na gruntach porolnych (10062,63 ha) stanowią 43,0% powierzchni leśnej zalesionej. Znaczny udział tych drzewostanów ma wpływ na obniżenie stanu zdrowotnego i sanitarnego lasu.