Asset Publisher Asset Publisher

XV SUBMISJA ROZSTRZYGNIĘTA

W dniu 28 lutego w siedzibie Nadleśnictwa Brzozów odbyła się XV submisja drewna cennego KROSNO 2014.

Na dwóch składnicach drewna - w Oleszycach i Uhercach leśnicy przygotowali na submisję ponad 900 m3  drewna cennego m.in. dębowego, jaworowego, jesionowego i bukowego.

Ofertę zakupu złożyło 18 firm drzewnych z Polski, Niemiec, Słowacji, Austrii i Estonii. Sprzedano 100% wystawionego drewna uzyskując średnią cenę w wysokości 1323 zł/m3. Najwyższą cenę osiągnęła kłoda jaworowa z Nadleśnictwa Baligród - 23 519 zł/m3.

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolny przygotowało na submisję nieco ponad 40 m3 drewna jaworowego, jesionowego, bukowego, dębowego i czereśniowego.

Submisja to forma sprzedaży drewna cennego specjalnego przeznaczenia (np. na okleinę, instrumenty muzyczne). Kupujący składa własną ofertę cenową na poszczególne sztuki (tzw. losy) przygotowanego surowca drzewnego.

Szczególnie poszukiwane jest tzw. drewno rezonansowe, czyli drewno równosłoiste praktycznie bez wad. Szerokość usłojenia u gatunków iglastych powinno się mieścić w granicach do 0,5 do 4 mm, natomiast w drewnie liściastym powyżej 4 mm. Ten rodzaj drewna znalazł szerokie zastosowanie w produkcji instrumentów muzycznych. Drewno rezonansowe doskonale wzmacnia dźwięk strun instrumentów. Najlepszymi gatunkami są m.in. świerk (stuletni, z terenów wysokogórskich, pozyskany w okresie zimowym) i jawor.