Asset Publisher Asset Publisher

Szkolenie dla przedstawicieli branży przewodnickiej z tematem wiodącym w zakresie udostępniania lasów i gospodarki leśnej

W dniu 1 grudnia 2018r. przy współorganizacji Nadleśnictw: Bircza, Baligród, Komańcza, Lesko, Ustrzyki Dolne, Rymanów, Lutowiska, Krasiczyn oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie odbyło się kolejne już szkolenie dla przedstawicieli branży przewodnickiej z tematem wiodącym w zakresie udostępniania lasów i gospodarki leśnej.

Na zaproszenie leśników odpowiedzieli przewodnicy górscy reprezentujący PTTK Przemyśl, PTTK Sanok, PTTK Krosno, PTTK Rzeszów, SPT „Karpaty” oraz przewodnicy niezrzeszeni. Gospodarzem spotkania było Nadleśnictwa Bircza.

W części pierwszej – terenowej, maszerując żółtym szlakiem PTTK na Suchy Obycz  administrowanym przez Leśnictwo Turnica uczestnicy mieli okazję zobaczyć las od zaplecza poprzez codzienną pracę leśnika w wykonywanych zabiegach gospodarczych, prowadzonych w aspekcie ochrony przyrody i popierania sił natury. Za priorytet przyjęto pokazanie słuszność i skuteczność wykonywania zabiegów związanych z pozyskaniem drewna zarówno w cięciach rębnych jak i pielęgnacyjnych, bowiem las hoduje się siekierą – w celu zachowania trwałości i bioróżnorodności kompleksów leśnych.

Został przybliżony również temat i znaczenie realizowanym od lat w górskich nadleśnictwach programu małej retencji na przykładzie potoku Kamionka
w Niemieckiej Dolinie.

Natomiast podczas części kameralnej pozostali współorganizatorzy szkolenia
z ramienia nadleśnictw referowali kolejno o nowy obiektach turystyczno-rekreacyjnych utworzonych na swoim terenie oraz ciekawych miejscach, które warto zobaczyć
i poznać pod względem wartości historycznych.

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zaprezentowało ,,świeżo” wybudowaną wiatę edukacyjną w Paśmie Żukowa przy Holicy, która w najbliższym czasie zostanie oddana również do użytku dla zorganizowanych grup turystycznych. Następnie wskazano nowe miejsce ogniskowe z wiatą, usytuowane w parku podworskim u źródeł Strwiąża, gdzie do dziś widoczne są jeszcze ślady fundamentów piwnic po dawnych zabudowaniach.

Z okazji stuletniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na terenie nadleśnictwa zostały posadowione dwa obeliski upamiętniające to wydarzenie – pierwszy na szczycie Kamiennej Laworcie, drugi zaś na przełęczy między Rabym a Żłobkiem. Dodatkowo na Żłobku został posadowiony krzyż ku czci poległych
w konfederackich walkach w 250- lecie zawiązania Konfederacji Barskiej.

W masywie Gromadzynia zapłonął znicz przed obeliskiem upamiętniający odprawienie 1-szej w regionie mszy polowej przez ks. Karola Wojtyłę późniejszego Papieża.  

Choć mroźna aura dawała się we znaki, wynagradzając pięknymi widokami wyznaczonej marszruty, trudnych pytań i dyskusji nie brakowało. Jest to świadectwem, że takie kontakty są potrzebne dla budowania pozytywnych relacji i zrozumienia dla tak ciężkiej pracy jakim jest zawód leśnika.

Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za udział w szkoleniu i w przeważającej ilości pozytywne zrozumienie przedstawionych tematów, o czym świadczyć mogą wpisy i komentarze na portalu społecznościowym facebook uczestników spotkania.

Do następnego - Z górskim pozdrowieniem Hules! Hules! Hules!