Asset Publisher Asset Publisher

Prawdziwy urodzaj rydzów!

Tegoroczna edycja lokalnej imprezy ,,Lepszy Rydz Niż Nic” cieszyła się bardzo dużym powodzeniem, o czym świadczyła ilość zebranych rydzów. W tym roku o zwycięstwie decydowały nie ilości szt., ale kilogramy zebranych grzybów.

Trzydziestu zapalonych grzybiarzy pod czujnym okiem pracowników nadleśnictwa Ustrzyki Dolne wyruszyło w bieszczadzkie lasy w poszukiwaniu smakowitych rydzów! Zbieracze spenetrowali lasy w paśmie Żukowa i w Leszczowatym. Wraz z koszami pełnymi rydzów, które dumnie nieśli wracający z lasu grzybiarze, ciepłymi kolorami jesieni zarumienił się ustrzycki rynek. Kategorię - Najlepszy Zbieracz Grzybów 2017- niemal bezkonkurencyjnie zdobyła mieszkanka Łobozewa, Pani Sylwia Janczak, która zebrała sama przeszło 17 kg grzybów, drugie miejsce zajął Pan Wiesław Zieliński z wynikiem 11,36 kg, a trzecie miejsce przypadło Pani Elżbiecie Turoń za zbiór ważący 10,40 kg. Tegoroczna zwyciężczyni stawała na podium także w poprzednich edycjach.
Popełniłam duży błąd, że zabrałam ze sobą tylko dwa koszyki. – mówi Pani Sylwia –gdybym miała jeszcze jeden, też byłby pełny. Na Leszczowatym było zatrzęsienie rydzów”. – dodaje.
W pozostałych kategoriach, Najmłodszym Zbieraczem Grzybów został Mikołaj Prasoł z Ustjanowej, natomiast największego grzyba (borowika) o wadze 780 g i średnicy kapelusza 24,5 cm znalazł Pan Łukasz Belter z Łańcuta, turysta - grzybiarz, który wraz z rodziną odwiedził Ustrzyki. Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne dla uczestników imprezy przygotowało mnóstwo atrakcji. Najmłodsi goście ochoczo odwiedzali kącik plastyczny, gdzie jak grzyby po deszczu powstawały piękne dzieła przedstawiające Panią Jesień i kolorowe owoce runa leśnego. Starszaki ochoczo próbowały swoich sił w odróżnianiu gatunków grzybów jadalnych od trujących oraz w rozpoznawaniu tropów leśnych zwierząt.