Asset Publisher Asset Publisher

Kaplica Wierzbickich w Ropience po 16 latach otwarta.

W dniu 15 sierpnia 2018r. w świąteczne popołudnie ustrzyckie nadleśnictwo wzięło udział, w organizowanym przez nieformalną grupę "Nasz Kościółek" w Ropience, dniu otwartych drzwi kaplicy grobowej Wierzbickich. Rodziny mocno związanej z wsią i kopalnią ropy.

Jan Wierzbicki, uczestnik powstania styczniowego, w drugiej połowie XIX w. wybudował tę kaplicę  dla swojej żony. Drewnianą kaplicę pw. Najświętszej Marii Panny – kościółek - jak nazywając ją mieszkańcy, po długich staraniach udało się wpisać do rejestru zabytków. Pozwoli to uratować kapliczkę przed zniszczeniem.

Otwierając po 16 latach drzwi kaplicy chcieliśmy udostępnić ją mieszkańcom i  turystom, a w przyszłości wykorzystać na cele kulturalne - mówią mieszkańcy Ropienki.
W otoczeniu kaplicy odbył się kiermasz na którym można było znaleźć wystawy regionalnych artystów, rzemieślników, stoisko gospodyń wiejskich, wystawa ikon i fotografii. W samej kaplicy odbył się kameralny koncert. Nie zabrakło również stoiska edukacyjnego Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Zapraszamy o obejrzenia fotorelacji Pana Jacka Bisa na www.facebook.com