Asset Publisher Asset Publisher

Finał XVII edycji Karpackiego Jarmarku Turystycznego 2017r.

30 lipca 2017 w ustrzyckim Parku Pod Dębami miał miejsce finał 7 – dniowego Karpackiego Jarmarku Turystycznego. Główni organizatorzy imprezy - Burmistrz Ustrzyk Dolnych oraz Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji, przez cały tydzień – od 24 do 30 lipca zapewnili zarówno turystom jak i mieszkańcom Ustrzyk Dolnych i okolic duży wachlarz atrakcji zarówno kulturalnych, naukowych, jak i sportowych.

- Celem imprezy jest pokazanie wielokulturowości Karpat, ich tradycje, zwyczaje a także twórczość lokalnych rzemieślników i artystów ludowych, którzy od lat podtrzymują miejscowe zwyczaje - mówi Jacek Łeszega - dyrektor Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i Promocji w Ustrzykach Dolnych – na razie udało nam się doprowadzić, że 4 kraje karpackie uczestniczą w Jarmarku: Polska, Słowacja, Węgry oraz Ukraina – docelowo, może już w przyszły roku, uda się zaprezentować wszystkie kraje, czyli dodatkowo jeszcze Czechy i Rumunię – dodaje Łeszega.  

Na kiermaszach oprócz stoisk prezentujących rozmaite wyroby rękodzielników                                     i artystów, można było rozkoszować podniebienie daniami złożonymi z potraw regionalnych a zwolennicy dobrej zabawy mogli podziwiać i bawić się przy występach zespołów muzycznych i tanecznych polskich, słowackich, węgierskich oraz ukraińskich. Natomiast wystawy poświęcone historii Ustrzyk Dolnych i osadnictwu niemieckiemu oraz otwarcie Szlaku Kolonizacji Józefińskiej przybliżyło zarówno mieszkańcom jak i przyjezdnym znaczenie tych terenów na przestrzeni dziejów.

Swój wkład w świetność imprezy mieli również leśnicy z nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Na stoisku LP każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Był tu kącik dla zwolenników przygód z kredkami i malowankami, kącik historii o nadleśnictwie i mundurze leśnika oraz ,,baza wiedzy" o właściwościach leczniczych roślin leśnych - ,,Leśna Apteka". Dużą atrakcją, jak zwykle, okazała się ekspozycja bieszczadzkiej fauny, zarówno łownej oraz chronionej, z którymi odwiedzający chętnie robili pamiątkowe zdjęcia, a przy tym zdobywali o nich wiedzę. No i można już śmiało powiedzieć, że jak zwykle bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród starszych i młodszych uczestników Jarmarku, cieszyła się możliwość przerzynki drewna piłą ,,moja – twoja". Zmaganiom śmiałków tej trudnej ,,sztuki leśnej" towarzyszyła często licznie zgromadzona widownia, a potu i dopingu nie brakowało! Dodatkowo leśnicy wykorzystując akcesoria edukacyjne, aktywnie występowali z propozycjami udziału w grach i zabawach starając się tym samym przekazać wiedzę o lesie, często powodując dyskusje na temat leśnictwa, przyrody oraz racjonalnego korzystania z zasobów leśnych.

Myślę, że ta ,nieodpłatnie" oferowana wiedza przyrodniczo – leśna przyniesie swoje niewymierne korzyści i ,,nie pójdzie w las".

Tekst: Wioletta Flis

Zdjęcia: Kazimierz Suchy i Wioletta Flis