Asset Publisher Asset Publisher

"Jesienny bukiet" z okazji Dnia Drzewa

,,Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość".

Tą ideą kierował się inicjator Dnia Drzewa – Amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody, który w 1872 r., mieszkając w Nebraska City, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo! Akcja spotkała się z szerokim odzewem i tak tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. Od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.

Tradycja świętowania Dnia Drzewa w Polsce rozpoczęła się od 2002 roku i obchodzona jest 10 października.

W tym roku oprócz sadzenia nowych drzew, które ze względów atmosferycznych przeniesiono na inny termin, nadleśnictwo Ustrzyki Dolne objęło Patronatem Honorowym i współorganizowało konkurs pt. ,,Jesienny bukiet" przeprowadzone w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Ustrzykach Dolnych. Jego celem było przybliżenie dzieciom i młodzieży piękna bieszczadzkiej przyrody, doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków roślin zielonych, kwiatów i drzew oraz ich różnorodności gatunkowej, rozwijanie wrażliwości przyrodniczej i estetycznej oraz inwencji twórczej uczniów.

W konkursie, który trwał od 22 września do 7 października br.,  brali udział uczniowie w poszczególnych kategoriach wiekowych:  klasy IV - VI szkoły podstawowej oraz klasy I - III gimnazjum.

Uczestnicy mieli przygotować suche kompozycje wykonane z liści drzew, roślin zielnych, kwiatów, owoców, szyszek i innych darów lasów i łąk. W bukietach nie można było wykorzystać roślin objętych ochroną gatunkową.

Kryteriami, którymi kierowało się Jury złożone z pracowników nadleśnictwa: Wioletta Flis, Kazimierz Suchy, ze strony szkoły: dyrektor Pani Krystyna Jasińska i nauczycieli: Małgorzaty Sochy, Ewy Szymanek oraz  Katarzyna Banach, przy ocenianiu prac 7 października, były oryginalność i pomysłowość wykonania kompozycji oraz estetyka pracy. Wybór był trudny i zdania podzielone, bo każdemu podobało się co innego. Ale udało się !

Z 24 bukietów łącznie wybrano 6, w tym 3 otrzymały wyróżnienie, tj.:

I-III miejsca

I miejsce - Nikola Łatka z kl. V c szkoły podstawowej

II miejsce - Gabriela Podkalicka z kl. IV c szkoły podstawowej

III miejsce - Julia Tkacz z kl. II c gimnazjum

Wyróżnienia

I wyróżnienie – Aleksandra Dziubińska z IV c szkoły podstawowej

II wyróżnienie - Paweł Górski z kl. VI c szkoły podstawowej

III wyróżnienie - Zuzanna Gwóźdź z kl. IVa szkoły podstawowej

Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród które odbyło się w poniedziałek 10 października 2016r.w ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych, poprzedzone zostało wystąpieniem Zastępcy Nadleśniczego Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne Kazimierza Suchego, który przybliżył historię obchodów Dnia Drzewa i wygłosił krótką pogadankę nt. ,,roli otaczającej nas przyrody, różnorodności drzew i ich znaczenia dla człowieka".

Pomysł obchodów Dnia Drzewa poprzez organizację konkursów np. tego typu, jest inspirującym działaniem, motywującym do poznawania otaczającej nas przyrody a jednocześnie budzi świadomość, że w dzisiejszym świecie, pełnym zanieczyszczeń różnego pochodzenia bez roślin, a już na pewno bez drzew nie mielibyśmy żadnych szans na przetrwanie!

Tekst: Wioletta Flis