Lista aktualności Lista aktualności

III edycja Zaporowego Maratonu za nami!

Już po raz trzeci odbył się Zaporowy Maraton w otoczeniu malowniczych , bieszczadzkich lasów.

Z roku na rok impreza ta nabiera coraz większego rozmachu i skupia coraz większe rzesze ludzi sportów ekstremalnych oraz lubiących chodzić i biegać po trudnym terenie.

W dwudniowych zmaganiach (17-18.09.2019 r.) więzło udział łącznie około 300 osób, w tym również leśników z całej Polski, dla których rozegrano III Mistrzostwa Polski Leśników  w triathlonie, ultra (60km) i pół maratonie (22km) górskim. Byli tu również zwolennicy marszów nordic walking(10km).

Zaporowe trasy przebiegały głównie przez malownicze tereny Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne oraz dwa jeziora: Solińskie i Myczkowieckie.

Głównym Organizatorem imprezy była Bieszczadzka Fundacja Rozwoju Postaw Twórczych ORELEC GALA a honorowy patronat sprawowała Grażyna Zagrobelna, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Tradycyjnym wkładem Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne było promowanie Lasów Państwowych na stoisku edukacyjnym prowadząc gry i zabawy zarówno dla ,,małych i dużych zaporowców" i ich kibiców. Uhonorowało również pamiątkowe medale i statuetki oraz nagrody rzeczowe dla najlepszych leśników i sadzonki buka dla wszystkich uczestników ,,Biegu Skrzata".

 Jednak największy wkład ze strony nadleśnictwa zarówno w organizację i przygotowanie Zaporowego Maratonu włożył Łukasz Dziuban - leśnik, goprowiec i członka Klubu Biegających Leśników w jednej osobie, który był jednym z inicjatorów tej imprezy i w poprzednich edycjach reprezentował w niej swoje nadleśnictwo.

Pomimo zmiennej pogody, panowała ciepła i miła sportowa atmosfera, której towarzyszyła zdrowa rywalizacja, niezwykły wysiłek, pot i adrenalina sportowców.  

W morderczym Triathlonie z Nadleśnictwa Ustrzyki Dole świetnie zaprezentował się Marcin Brożyna, osiągając w tej kategorii 1/8 IM czas poniżej 2 godzin 17 minut. W pozostałych konkurencjach prym wiedli leśnicy z sąsiednich nadleśnictw.

Nowatorską konkurencją w tej edycji zaporowego był  ,,Bieg drwala", którą poprowadził nadleśniczy Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne Maciej Szpiech. Zmagało się w niej 8 dwuosobowych drużyn, które miały za zadanie biegiem "zerwać" po dwa różnej długości wałki przy pomocy liny, ocechować kłodę i przerznąć ją piłą "moja-twoja" i powrócić na start.  Zabawa była przednia zarówno dla uczestników zabawy jak i dla widzów, którzy głośnym dopingiem i gromkim brawami mobilizowali swoich faworytów do zwycięstwa. Cztery najlepsze drużyny otrzymały nagrody rzeczowe a pozostali nagrody pocieszenia ufundowane przez ustrzyckie nadleśnictwo.

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcą tegorocznego Zaporowego Maratonu jeszcze raz składamy szczere gratulacje za udział i zapraszamy za rok!

Więcej na www.zaporowymaraton.pl

Tekst: Wioletta Flis

Zdjęcia: Kazimierz Suchy, Wioletta  Flis