Lista aktualności Lista aktualności

Czas w las… po rydze!

Już po raz trzeci odbyła się się impreza lokalna "Lepszy rydz niż nic".

Tegoroczna, III już edycja imprezy lokalnej „Lepszy rydz niż nic", której inicjatorem było Stowarzyszenie „Stolica Bieszczad" a Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne od początku  - współorganizatorem, wyróżniała się przepiękną pogodę, bo grzybów dużo nie było!

Pod czujnym okiem przewodników – pracowników Nadleśnictwa i członków Stowarzyszenia, wyruszyło do lasu w okolice Równi i Ustjanowej dwudziestu starszych i młodszych miłośników grzybobrania.. Każdy otrzymał specjalny worek na zbieranie tylko rydzów, które początkowo miały być ważone, co miało stanowić o zwycięstwie w kategorii ,,Zbieracza Rydzów 2016". Ponadto w tegorocznym grzybobraniu za znalezienie najpiękniejszego okazu grzyba szlachetnego min. borowika lub koźlarza można było zdobyć tytuł ,,Grzybiarza Roku".  Po 4 godzinach wszystko było już jasne, kto zgarnie główne tytuły i nagrody. Pod okiem zawodowych klasyfikatorów grzybów świeżych: Beaty Smolińskiej, Agnieszki Wrońskiej i Izabeli Rymarczyk z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej działającej pod kierunkiem lek. med. Wiktora Fidora, komisja skwalifikowała i zważyła znalezione grzyby. I tak: miano „Grzybiarza Roku 2016" otrzymała Wiktoria Rymarczyk, która znalazła największy okaz borowika szlachetnego, a „Zbieracza Rydzów 2016" otrzymał Pan Józef Fesnak, który zebrał ich aż 10 szt.!

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i wartościowe nagrody min. ufundowane przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, a pozostali nagrody pocieszenia.

Oprócz gier i zabaw przygotowanych na stoisku edukacyjnym w trakcie imprezy Nadleśnictwo zorganizowało również zabawę dla młodszych uczestników  ,,Święta Rydza" - szukanie  rydza, który ,,uciekł" z ekspozycji grzybowej i ukrył się w zieleni miejskiej w parku!  Dzieci z takim zapałem jednonogiego zbiega, że nie miał żadnych szans!

 Wokalnie  wydarzenie wspierały występy zespołów ludowych z Polski i Ukrainy oraz  zespoły muzyczne grające rokowe blues-owe i reggae kawałki, co nadawało niepowtarzalny charakter tej imprezy i jej atrakcyjność!

Mniemy nadzieję, że przyszły rok będzie bardziej łaskawy i zarówno będzie ładna pogoda i będzie dużo grzybów, szczególnie rydzów!

Tekst: Wioletta Flis

Zdjęcia: Marian Mazurkiewicz, Wioletta Flis